Profesionální stomatologická péče

Našim cílem je bezbolestné a dlouhodobě stabilní ošetření, preferujeme individuální, citlivý přístup ke každému klientovi s důrazem na prevenci.

Komplexní stomatologické ošetření

Ve stomatologickém centru Vitaldent Vám zajistíme komplexní ošetření Vašeho chrupu po zhodnocení všech faktorů, které mohou ovlivnit léčbu. Při prvním vyšetření tedy detailně vyšetříme nejen Vaše zuby a dásně, ale je důležitá informace o Vašem celkovém zdraví, chorobách, se kterými se léčíte a lécích, které užíváte. K prvnímu vyšetření patří i zhotovení rentgenových snímků, které odhalí přítomnost mezizubních kazů, které by jinak zůstaly neodhaleny, “ váčků“ pod zuby, “ úbytku“ kosti při onemocnění závěsného aparátu… Ošetření se může sestávat pouze z hygienické instruktáže, ošetření dentální hygienistkou, bělení.

V případě poškození zubů nabízíme od výplní z různých materiálů, přes různá protetická ošetření, výkony estetické stomatologie až po stomatochirurgické výkony. Ve spolupráci s našimi externími spolupracovníky je možné ošetření pomocí dentálních implantátů a ošetření specialistou paradontologem.

Všechny výkony samozřejmě provádíme co nejšetrněji, to nám umožňuje jednak kontinuální vzdělávání našich pracovníků a aplikace nejnovějších poznatků ale také špičkové vybavení.

Preventivní stomatologie

„Ve zdravém těle zdravý zub“ a „Čistý zub se nezkazí“?

Vitaldent upřednostňuje preventivní přístup, jsme tedy názoru, že každý dokáže odstraňovat zubní plak z úst tak efektivně, že minimalizuje riziko vzniku zubního kazu a nemocí parodontu (paridontitidy, často nesprávně označované jako parodontóza). V první chvíli se může zdát dokonalé očištění chrupu nemožné a náročné, věřte ale , že při troše snahy a pečlivosti to zvládnete i Vy, náš tým Vám se vším rád pomůže!

Při hygienické instruktáži si ukážeme, jak správně pečovat o chrup, vybereme spolu s Vámi vhodné dentální pomůcky, které si můžete zakoupit přímo v našem obchůdku, praktické použití si ukážeme na modelu, ale také si to nacvičíte prakticky přímo ve ve Vašich ústech. Společně se tak můžeme potkávat pouze při preventivních prohlídkách, případně drobných zákrocích.

Výplně

Jaké výplňové materiály jsou k dispozici?

I klasická výplň jako amalgám má ve stomatologii stále své využití. Amalgám se používá již více než 200 let a má některé nenahraditelné vlastnosti, amalgám působí antibakteriálně, má „samouťesňující“ schopnost a pro některá poškození zubů se jeví pořád jako dobré řešení. Velkou nevýhodou je, že je zub nutno preparovat více než na „bílou“ výplň a tím dochází k jeho většímu oslabení. Anatomicky vytvarovaná a vyleštěná amalgámová výplň může být i krásná a svou funkci může plnit mnoho let, pokud se použije ve správné indikaci, např. pro menší kazy na kousacích ploškách stoliček. Při nesprávném použití v rozsáhlejších defektech amalgám může způsobovat vznik prasklin pod výplní a tím další problémy do budoucna.


Další možností je skloionomerní výplň uvolňující fluor a zabraňující tedy vzniku zubního kazu v okolí, používáme ji hlavně při ošetření dočasných zoubků u dětí, u dospělých slouží spíš jako dlouhodobě provizorní výplň.Nejvíce defektů řešíme pomocí kompozitní (bílé, estetické) výplně – její použití je spolehlivé jak v předním úseku chrupu tak zadním úseku chrupu. Kromě estetiky mají kompozitní výplně celou řadu výhod, dovolují nám preparovat jen to co je skutečně nutné a tím zachovat co nejvíce zubních tkání do budoucna, na povrch zubu se doslova přilepí a zapečetí preparovaný povrch zubu, použít tuto výplň můžeme jak při minimálních poškozeních, tak při rozsáhlých dostavbách. Nevýhodou je technologická náročnost zpracování estetických výplní, při jejich aplikaci je nutné zajistit absolutní sucho, proto používáme kofferdam, také je nutné je vrstvit po malých kouscích, doba zhotovení výplňky je tedy delší než např. u amalgámu.

Endodoncie

Endodoncie čili ošetření kořenových kanálků nastává v případě, že je nerv zubu nevratně poškozen. Jde o časově náročné ošetření, které je třeba provést co nejpečlivější k zabránění dalších možných problémů. V první fázi je třeba přesně změřit délku kořenových kanálků, opracovat, vypálchnout a zbavit všech infekčních zbytků. K tomuto účelu používáme apexlokator a strojové opracování kořenových kanálků pomocí nikl-titanových nástrojů.


Posledním krokem je dokonalé, hermetické uzavření kanálkůpomocí vertikální kondenzace teplé gatperči- momentálně nejdokonalejší, hermetický uzávěr kořenového systému zubu. Endodocie také vyžaduje použití kofferdamu, abychom zamezili kontaminaci kořenových kanálku bakteriemi z úst, ošetření se provádí v lokální anestezii a s požitím zvětšovacích pomůcek.

Kofferdam

Kofferdam je pružná blána, pomocí které si můžeme izolovat pouze ošetřované zuby od zbytku dutiny ústní a vytvořit si tak absolutně suché operační pole. Kofferdam tak pomáhá nejen delší životnosti zhotovených kompozitních výplní a kvalitnějšímu ošetření kořenových kanálků, ale také chrání pacienta před agresivními látkami používanými běžně ve stomatologii, před polknutím či vdechnutím drobných nástrojů, ale také před poraněním jazyka a tváří. Pro klienty s alergií na latex máme připravenou i bezlatexovou varantu.

Protetická stomatologie, fasety, polokorunky, korunky, můstky, snímací náhrady

Fasety, polokorunky, korunky, můstky, snímací náhrady

Pokud Váš chrup potřebuje větší zásah, pomůžeme Vám ho rekonstruovat pomocí celé řady protetických výrobků, záleží jen na Vás kterou z možností si vyberete. Při plánování protetických prací Vám nejdříve nabídneme několik řešení v různých cenových relacích, v klidu domova máte čas si vše promyslet a vybrat vhodnou variantu.

Estetické fasety si lze představit jako tenké keramické plátky, které přitmelíme na přední část zubu, abychom upravili jeho tvar, barvu, postavení.. Při preparaci na fasetu se snažíme být co nejvíce šetrní. Fasety se zhotovují s keramiky, která á v dnešní době nejlepší estetické vlastnosti a dokáže nejlépe imitovat přirozené vlastnosti zubů. Laboratorně zhotovená náhrada může být tzv. polokorunka (inlay, onley, overlay) zhotovená s kompozitního materiálu nebo keramiky, nahrazující část poškozené korunky zubu.

Tuto náhradu používáme hlavně po ošetření kořenových kanálků, kdy je třeba překrýt kousací plochu těchto zubů nebo pokud je zub “ živý“, ale jeho defekt tak velký, že jej už nedokážeme spolehlivě rekonstruovat přímo v ústech. Zub je nejprve očištěn od kazu, v kofferdamu dentin zapečetěn vrstvou kompozitního materiálu, otištěn a v tuto chvíli je řada na laboratoři, kde je onley vyrobena.


V další návštěvě je polokorunka natmelena na zub. Onleye používáme čím dál tím více, protože nám umožňují odstranit ze zubu jen to, co je nezbytně nutné a být vůči zbytku tvrdých zubních tkání co nejšetrnější.

Větší defekty lze ošetřit pomocí korunek, opět máte na výběr z několika variant: od metalokeramických po celokeramické, které jsou v dnešní době esteticky nejdokonalejší korunkouvou náhradou. Můstky nahrazující mezery vzniklé v chrupu mohou být ze stejných materiálů. Během výroby protetické náhrady opatříme zuby provizoriem.

V případě potřeby výroby snímací náhrady opět nabízíme několik typů ošetření, včetně protéz se zásuvnými spoji, nikdo ve Vašem okolí nic nepoznal.

Dětská stomatologie

Dětští pacienti jsou velice váženými návštěvníky Vitaldentu. Děti vyžadují při ošetření velice osobitý a citlivý přístup. V čekárně si děti mohou zkrátit čas například kreslením, naši stálí pacienti už znají plyšového Bedřicha, který se usadí společně s dítětem na zubařské křeslo, na monitoru instalovaném na stomatologické soupravě si můžeme pustit oblíbenou pohádku a za spolupráci při prohlídce či ošetření si děti odnášejí drobnou odměnu. V ideálním případě se s dětským pacientem potkáváme pouze při prohlídkách a dentální hygieně, pokud jsou třeba další výkony snažíme se o maximální ohleduplnost. Pokud je dítě bázlivé nebo se jedná o větší výkon, můžeme nabídnout před výkonem premedikaci. Ve spolupráci s rodiči se snažíme, aby návštěva stomatologa pro dítě nepředstavovala stres a neodnášelo si do života obavy a strach ze zubaře.


A kdy poprvé navštívit stomatologa?

První setkání by mělo odehrát už ve chvíli, kdy se prořezávají první zoubky, tedy kolem šestého měsíce věku! Jde spíše o konzultaci, jak se o nové zoubky starat a jak předejít jejich „zkažení“ a následným bolestem a problémům. Ve Vitaldentu preferujeme rodinnou péči, kdy společně s rodiči chodí děti už od malinka, my můžeme upozornit na počínající problémy a společně je vyřešit.

Stomatochirurgie

Vitaldent Vám poskytne běžné spektrum stomatochirurgických výkonů, rozšířené o výkony prováděné laserem. Výhodou tohoto ošetření je rychlejší bezproblémové hojení rány, menší postoperační citlivost, ránu není nutné šít a bakterie jsou díky působení laseru redukovány na minimum. Laserem provádíme hlavně odstranění uzdičky, prohloubení vestibula, incize abscesů, dekapsulace zubů moudrosti a mnoho dalších.

Implantologie

Díky našim externím spolupracovníkům Vám můžeme nabídnout ošetření pomocí zubních implantátů. Před vlastním ošetřením doporučujeme zhotovení 3D CT, podle kterého lze přesně zhodnotit množství kostní tkáně a vybrat implantát přesně pro Vás.

Dentální hygiena

Dentální hygiena základním pilířem při péči Vaše zuby. Pravidelné návštěvy zubní hygienistky patří ve světě k běžnému standartu, hygienistka Vám pomůže udržet Vaše ústa zdravá bez nových kazů, parodontitidy a zubních povlaků způsobujících také zápach z úst a tmavnutí zubů. Při návštěvě nejprve zhodnotíte úroveň krvácení dásní a míru poškození závěsného aparátu zubu, poté je odstraněn zubní kámen jak z oblasti nad dásní, tak i pod ní, pomocí ultrazvuku a speciálních kyret, v případě potřeby zuby opískuje pomocí air- flow, posledním krokem je vyleštění povrchu zubů pomocí kalíšků a leštících past. Spolu s dentální hygienistkou také proberete jak o chrup pečovat, aby se nečistoty neukládaly znova ( viz Preventivní stomatologie ), doporučí Vám správnou techniku čištění, pomůže vybrat vhodný kartáček a pomůcky na mezizubní čištění. Dentální hygienistku je vhodné navštěvovat co 3- 6 měsíců.

Air flow

Pomocí jemných částic hnaných proudem vzduchu a vody(pískováním) lze z povrchu zubu odstranit usazeniny způsobující zažloutnutí až zčernání. Výhodou je, že se pomocí pískovačky dostaneme i do mezizubních prostor, které jsou jinak velice obtížně přístupné. Toto ošetření doporučujeme i před bělením, účinná látka po té proniká na celý povrch zubů a působí tak lépe. Air flow je u nás součástí dentální hygieny, není účtováno zvlášť.

Bělení

Bělení zubů

V dnešní době, kdy je krásný chrup stále více ceněný a bělení se stává v ordinacích stomatologů běžnou rutinou . Vitaldent Vám nabízí několik způsobů bělení, nejvíce ale doporučujeme používáme bělení Pure whitening, který garantuje excelentní výsledek a tvanlivost. Více naleznete na www.purewhitening.cz . Při Pure whitening se se kombinuje domácí i ordinační bělení.

Domácí bělení

Při první návštěvě zhotovíme otisk Vašich zubů, podle kterého bude zhotoven nosič přesně přiléhající ke krčkům zubů, aby nedošlo k poškození dásní. V další návštěvě se naučíte s nosičem zacházet, určíme výchozí odstín a domů odcházíte se sadou bělících gelů. Nosič naplněný bělícím gelem se obvykle nasazuje na noc, pokud Vám tento způsob nevyhovuje, lze bělit i přes den dle Vašich časových možností. Délka bělení je 2 týdny. Pokud budete chtít zůstat jen u tohoto způsobu bělení, barva Vašich zubů se definitivně ustálí během tří týdnů po skončení celé procedury, po této době je možné začít např. se zhotovováním výplní v předním úseku chrupu. A jak dlouho se můžete radovat ze zářivého úsměvu? Vše závisí jen na péči, kterou svým zubům věnujete a na frekvenci příjmu právě barvících potravin a kouření, při troše snahy se můžete z krásného úsměvu radovat řadu let, se systémem Pure whiteng můžete každý měsíc doma dobělovat a zuby tak udržet krásné ještě déle.

Ordinační bělění

Při tomto typu bělení se nejprve aplikuje ochrana dásní a se opakovaně nanáší bělící látka. Tento cyklus se několikrát opakuje až k dosažení požadovaného odstínu.

  • Při bělení může u některých extrémně citlivých pacientů nastat zvýšená senzitivita zubů, která je ale pouze přechodná a pomůžeme Vám nepříjemné pocity zvládnout pomocí flouridových preparátů.
  • Bělení působí pouze na zdravou zubní tkáň, nezmění odstín výplní ani protetických prací. Pokud si přejete přepracování stávajících výplní a např. korunek je vhodné počkat tři týdny po ukončení bělení, abychom mohli vybrat odpovídající odstín.
  • Bělení nedoporučujeme těhotným a kojícím ženám.

Vnitřní bělení

Pokud jste spokojeni se svou barvou zubů, trápí Vás pouze jeden či více diskolorovaných zubů, které jsou většinou nevitální (mrtvé), je pro Vás ideální vnitřní bělení nazývané také walking bleach technika. Ze zadní strany zubu se vytvoří přístup do dřeňové dutiny zubu, utěsní se vchod do kořenového kanálku a do dutiny se aplikuje bělící látka, která je zde uzavřena dočasnou výplní. Látka se nechává působit několik dnů a v případě potřeby je doplňována opakovaně. Po dosažení vhodného odstínu zbývá už jen nová výplň.

Dentální šperk

Toužíte ozvláštnit svůj úsměv něčím neobvyklým? Vitaldent Vám nabízí aplikaci zubní ozdoby, vyberte si zda chcete lesklý kamínek, který se rozzáří při každém úsměvu. Šperk se adhezivně připojí ke sklovině bez jejího poškození a lze jej bez potíží kdykoli sejmout.

Vybavení

Nabízíme Vám nejmodernější
přístrojové vybavení včetně
operačního mikroskopu.

Objednejte se

Naší prioritou je bezbolestné ošetření a individuální, citlivý přístup ke každému klientovi. Ordinace jsou dobře dostupné a parkování je zajištěno přímo u objektu.