Co byste měli vědět o zubních implantátech před zákrokem: Klíčové informace

Úvod do světa zubních implantátů

O zubních implantátech se toho povídá hodně, ale ne všechno, co se dozvíme, je srozumitelné nebo dokonce pravdivé. A jelikož jde o docela velkou záležitost pro naše úsměvy, je na čase se tomu věnovat trošku důkladněji. Nemusíte mít obavy, nebudu vás zatěžovat medicínským žargonem, spíše naopak. Chci, abyste se dozvěděli co nejvíc o tom, do čeho se chystáte - nebo o čem přemýšlíte - tak, aby vám to došlo stejně přirozeně, jako když se bavím s kamarádkou u kávičky, samozřejmě s tím rozdílem, že tahle káva bude dlouhá a prošpikovaná spoustou užitečných faktů a rad (a možná i jednou historkou z mého života, kdo ví!).

Co vlastně je zubní implantát?

Tak pojďme od základů. Zubní implantát je malý titanový šroubek, který se chirurgicky umisťuje do čelistní kosti na místě chybějícího zubu. Až nějakou dobu po zákroku dojde k tzv. osteointegraci, tedy ke srostu implantátu s kostí, v tomto bodě se mluví již skoro o součásti vašeho těla. Na tento šroubek se umisťuje korunka, která vypadá a funguje jako pravý zub - a voilà, máte nový zub. Ale abyste se dostali k tomuto úžasnému výsledku, je cesta dlouhá a měli byste vědět, co všechno ji provází.

Proč byste měli zvážit implantáty?

Když přijdete o zub, je to trošku jako když má vaše oblíbené kalhoty díru na nevýhodném místě. Mohli bychom říci, že zatímco můžete kalhoty snadno vyměnit, vaše zuby, když jednou odejdou, už se samy od sebe nevrátí. Ovšem s implantáty to je možné částečně napravit. Implantáty mají několik velkých výhod - jsou trvanlivé, vypadají a chovají se jako vaše vlastní zuby a navíc podporují zdraví vaší čelistní kosti, což jsou u mostků nebo zubních protéz slabiny. Pokud vás bolí estetika, pak vězte, že hezký úsměv, kde všichni zuby pěkně sedí, má obrovský vliv nejen na vaše sebevědomí, ale i na to, jak na vás okolí působíte. A navíc kousání s implantátem? No, je to jako byste se pustili do svíčkové s vaší rodilou sadou zubů!

Důležité předpoklady pro úspěšný zákrok

Pokud uvažujete o implantátech, je několik věcí, které potřebujete mít na paměti dříve, než vás svěříte do rukou odborníka. První a základní je stav vaší ústní hygieny a celkového zdraví. Implantáty si žádají kost, do které se šikovně zakousnou, tedy, pokud máte problémy s kostmi nebo vážný úbytek kostní hmoty, může to být trochu komplikovanější a často vyžaduje další zákroky. Navíc, pokud jste kuřák nebo trpíte onemocněním dásní, máte vyšší riziko komplikací a oslabení úspěšnosti zákroku. Ale nemusíte hned házet flintu do žita, moderní stomatologie dělá doslova zázraky, a tak i v těchto případech existují cesty, jak si implantátům otevřít dveře. Více o tom v další části!

Jak probíhá samotný zákrok?

Vy již víte, čím vším se musíte probít, dříve než se dostanete k zákroku a nyní je na čase zmínit, co vás čeká, až na ten zubařský křeslo usednete. Ne, nebude to jako odstraňování kazů u vašeho místního zubaře. Zapomeňte na strach, dnes už se takový zákrok dělá pod lokální anestézií, takže bolest by neměla být vaše starost. Samotná operace trvá relativně krátce v závislosti na počtu implantátů a složitosti zákroku, a vaše účast je vlastně jen ležet s otevřenou pusou (no, není to úplně chic, ale za dobrou věc se to vydržet dá, že?). Po zákroku vám bude doporučen odpočinek a nějaký ten analgetik na tlumení nepohodlí, a během několika dní byste už měli být jako noví. Řadu lidí děsí představa pooperačního otoku a modřin, mám pro vás dobrou zprávu, není to nic, s čím by si ledový obklad a pohoda na gauči neporadily.

Péče po zákroku a co dělat pro rychlé hojení

Péče o ústa po zákroku je klíčová pro rychlé a bezproblémové hojení, tudíž si dejte záležet na to, abyste svému novému zubnímu kamarádovi dopřáli to nejlepší zacházení. Mluvíme o ústní hygieně na špičkové úrovni - čištění zubů a používání zubního vlákna je samozřejmostí. Vyhněte se cigaretám a alkoholu, tyhle dvě "zábavy" nejsou přáteli zdravého hojení, mrkněte raději na nějaký ten zdravý smoothie, co myslíte? Pak je tu další věc - jídlo, snažte se vyhýbat tvrdému a teplému jídlu po určitou dobu a zbytečně nevystavujte ústa úmyslnému traumatizování novým tvrdým kouskem chleba. Měkká a chladnější strava, jako je jogurt nebo pyré, bude vašimi nejlepšími přáteli. A samozřejmě, pokud něco není v pořádku, nebojte se zavolat svému zubaři, to je člověk, který na vás dohlédne a poradí vám nejlépe.

Dlouhodobá péče a údržba

Teď, když už máte tu svou krásnou novou perlou, nesmíte usnout na laurelech. Dobrá zpráva je, že péče o vaše implantáty není o moc složitější než péče o normální zuby. Nicméně pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou povinností, protože jen odborník uvidí, zda je s implantátem vše v pořádku, nebo zda je třeba něco vylepšit nebo dokonce opravit. Používejte zubní kartáček s měkkými štětinkami, abyste nenarušili zubní korunky, a zvažte investici do vodního irrigátoru, který vám pomůže udržet celý prostor kolem implantátů čistý a bez zbytků jídla. A znovu, kouření je nepřítel číslo jedna - pokud nechcete zbytečně riskovat, s cigaretami byste měli seknout.

Zajímavosti a mýty o zubních implantátech

Už jsme se pobavili o tom, co byste měli vědět, tak se pojďme trochu zabavit něčím, co možná nevíte! Titan, ze kterého jsou implantáty většinou vyrobeny, je biokompatibilní materiál, který je dokonale přijatelný pro vaše tělo a nevyvolává odmítavé reakce - jak pohádkové, viďte? A teď trochu mýtu: možná jste slyšeli, že s implantáty nemůžete chodit k zubaři na standardní rtg - to není pravda! Dnešní technologie rtg zpracování může být přizpůsobena tak, aby vyhovovala i pacientům s implantáty. A pro ty, kteří se bojí, že implantáty budou cítit za každého počasí - žádné obavy, vaše ústa nebudou jako osobní barometr, to vám slibuji!

Shrnutí a závěr

Jsme na konci naší dlouhé cesty informacemi o zubních implantátech, a doufám, že se cítíte o něco chytřejší a připravenější na to, co může přijít. Rozhodně si velmi dobře rozmyslete, jestli jsou implantáty pro vás tou správnou volbou, a nepodceňujte výběr kliníky a odborníka, kteří se o vás postarají. Pokud jste dospěli k závěru, že chcete vsadit na implantáty, máte mé uznání. Tohle rozhodnutí může být jedním z těch, které výrazně zlepší váš život a zvýší vaše sebevědomí. A nakonec, pokud máte jakoukoli pochybnost nebo otázku, nepřemýšlejte a jděte za svým zubařem - věřte mi, zeptat se je vždy lepší než chodit s nejasnostmi. A pamatujte, krásný úsměv otevírá dveře a srdce, tak proč si nedopřát ten nejlepší?

Napsat komentář