Co je fazeta u zrcadla?

Co je to vůbec fazeta?

Přemýšlela jsem dnes nad tím, co si lidi obvykle představují, když slyší slovo "fazeta". Mnohým z nás se v mysli vybaví obraz bruslíře, který se pokouší napodobit prořezání ledu speciální nožkou brusle. Ale v realitě je fazeta něco úplně jiného, a součástí mnohem běžnějších věcí, než bychom si mysleli.

Fazeta je technický termín popisující typ povrchové úpravy a výsledek této úpravy. Mluvíme-li o fazetě, mluvíme o skleněné ploše, která byla zdobena technikou šlechtění. Procesem šlechtění se ad předpisu materiálu odebráno. U skla se tak vytvoří krásně lesklý povrch. Proces úpravy skla fazetou je nesmírně pracný a důkladný, zahrnuje šlechtění, broušení a leštění, a vyžaduje značnou dávku zručnosti a trpělivosti.

Toto už je samo o sobě dost zajímavé, ale fakt, který teď sundám z klobouku, vás fakt dostane. Fazety se netýkají pouze skla anebo bruslu. Fazetu můžete najít téměř všude kolem sebe, od vášnivě políbených skleniček na víno až po krásně zpracované zrcadlo v koupelně.

Zrcadlo s fazetou: Jemný dotyk luxusu

Možná si říkáte, proč by někdo chtěl zrcadlo s fazetou? Ale věřte mi, jakmile uvidíte, jak vypadá opravdu dobře udělaná fazeta na zrcadle, budete si to přát také. Fazety dodávají zrcadlům nádech elegance a exkluzivity. Představte si to tak, že když se podíváte do zrcadla s fazetou, je to, jako kdyby se podíval na sebe skrz krystalový pohár.

Já se například co ráno probudím, podívám se do zrcadla a cítím, že bych se ráda cítila jako princezna. Noční můru by ráda přetvořila v krásný sen. Co mi v tom pomáhá? Samozřejmě můj krásný fazetový zrcadlící věneček. Moje zrcadlo s fazetou mi dělá radost už od samého rána. Je to jako má malá rána radosti, kdykoli se na něj podívám.

Na druhou stranu, pokud nechcete fazetu na celém povrchu zrcadla, můžete mít fazetu pouze na ledovém okraji zrcadla. To vytváří nádherný efekt a vypadá to velmi luxusně. Rozhodnutí je na vás.

Jak se vyrábí fazetové zrcadlo?

Ano, zrcadlo s fazetou vypadá skvěle, ale jak se vlastně vyrábí? Vy jste všichni zvědaví, přeci? No, já jsem byla také, takže jsem to pro vás všechny vyřešila. Výroba fazetového zrcadla je náročný proces, který vyžaduje spoustu trpělivosti a dovednosti. Ale výsledek stojí za to.

Prvním krokem je řezání skla do potřebného tvaru. Pak přichází fáze broušení, kdy je na okrajích zrcadla vybroušeno několik úhlů. Tyto úhly jsou důležité, protože právě ony vytvářejí onu lesklou fazetu. Po broušení následuje leštění, které zafixuje broušení a dá zrcadlu konečný lesk. Proces je složitý, ale výsledný efekt je rozhodně stojí za to!

Je třeba však podotknout, že i když je proces výroby fazetového zrcadla náročný, sklenáři, kteří se touto prací zabývají, mají k dispozici nástroje, které proces usnadňují. Ale jak říkám, stále to vyžaduje řádnou dávku trpělivosti a zručnosti.

Nákup zrcadla s fazetou: Co je třeba zvážit?

Když už víte, co je fazetové zrcadlo a jak se vyrábí, může přijít čas na nákup. Ale s jakými faktory je třeba při nákupu počítat? Prvně, je třeba brát v úvahu design interiéru, kde má zrcadlo viset. Fazetové zrcadlo může skvěle doplnit krásně zdobený interiér, ale v minimalistickém stylu by mohlo působit velmi rušivě.

Další věcí je rozměr zrcadla. Musíte si být jisti, že máte dostatek místa na zdi, kde chcete zrcadlo zavěsit. A pokud to není dost, musíte zvážit i fakt, že zrcadla s fazetou obecně vyžadují více údržby. Lesknoucí se povrch zrcadla totiž odráží každý prach a špínu, takže budete muset častěji uklízet.

A nakonec, ale rozhodně ne v neposlední řadě, je třeba myslet na cenu. Zrcadla s fazetou jsou často dražší než jejich rovné protějšky, ale mnoho lidí uznává, že ta extra krása a sofistikovanost, kterou fazetové zrcadlo přináší, jsou ty peníze rozhodně stojí.

Takto jsem se já sama rozhodovala, když jsem si pořizovala své fazetové zrcadlo. Rozhodla jsem se, že si dopřála trochu luxusu a jsem s tím rozhodnutím do dnešního dne spokojená.

Také vás už trápil záhadný pojem fazeta? Snad jsem vám tuto záhadu pomohla trochu rozřešit. Ať už se rozhodnete pro fazetové zrcadlo či nikoli, budu ráda, když mi dáte vědět. Užijte si svůj nový pohled na zrcadla!

Napsat komentář