Jak dlouho budu bez zubu?

Ztráta zubu - co teď?

Možná jste, stejně jako já, i vy zjistili, že musíte být bez jednoho z vašich milovaných zubů. Ať už je to cokoli, co vás dovedlo k tomuto tristnímu vztahu bez zubu, možná se nyní ptáte: "Kamilo, jak dlouho budu bez zubu?" Je to otázka, kterou jsem si položila po své návštěvě u zubní lékařky, a proto jsem se rozhodla se podělit o své zkušenosti a zjistit jak dokonale lidstvou je otázka: Jak dlouho budu bez zubu?

Od výtržu zubu až po opravu

Otázka, jak dlouho budu bez zubu, závisí na několika různých faktorech. Prvním je důvod, proč jste zub ztratili. Sama jsem si kdysi utržila zub při neskutečně bizarním incidentu s karamelem, ale o tom příběhu z mojí minulosti vám povím později. Pokud jste ztratili zub kvůli nehodě nebo zranění, může trvat déle, než se ústa zahojí a je připravena na implantát nebo most. Pokud byl zub odstraněn z důvodu zubního rozpadu, mohou být kroky k náhradě rychlejší.

Obecný časový rámec

Všechno záleží na tom, jaký typ náhrady zubu volíte. Mohl byste zvolit můstek, který obvykle trvá jedno až tři týdny od úplné přípravy až k instalaci. Mohli byste také zvolit zubní implantát, což je proces, který může trvat až šest měsíců, pokud potřebujete hojení kostí. Nebo můžete zvolit protézu, která může být připravena k nošení během jednoho až dvou týdnů.

Moje zkušenost: Incident s karamelem

Bylo to obyčejná středa a já jsem byla u kamarádky na narozeninové párty. A jak to tak bývá, narazila jsem na obrovský hrníček plný tuhých karamelů. Nechci vám říkat, že jsem na karamel vždycky slabá, ale pravda je, že před nimi neodolám. A tak jsem si jeden vzala. Jásala jsem. A pak... Křup! Až do dnešní doby si nejsem jistá, jestli to, co jsem uslyšela, byla ta karamel, nebo můj chudáček zub. No, myslím, že není potřeba dodávat, kterou variantu to byla nakonec.

Co se stane po výtržu zubu?

Když mi zub vytáhl zubní lékař, řekl mi, že budu pravděpodobně cítit nepohodlí nebo bolest po dobu jednoho až tří dnů. Také mi řekl, že bych měla po dobu několika týdnů jíst měkké jídlo a vyhnout se potravinám, které by mohly poškodit dásně. Bylo mi také doporučeno vyhnout se kouření a pití alkoholu po dobu alespoň 24 hodin po extrakci zubu, aby se zabránilo infekci a podráždění.

Několik tipů pro zvládnutí období bez zubu

Doporučila bych vám zvolit dietu bohatou na vitaminy A, C a K, které pomáhají při hojení a regeneraci. Můžete také chtít zahrnout potraviny bohaté na kalcium a fosfor, které mohou pomoci při obnově kostí. Jakmile se dásně zahojí, měli byste se vyhnout tvrdým, ostrým nebo hotovým jídlům, které by mohly dráždit dásně nebo způsobit bolest.

Konečné myšlenky a reflexe

Na závěr vám chci říct, že bez zubu nebudete navždy. Vše záleží na vašem lékaři, vašem zdraví a na tom, jaký typ zubní náhrady si vyberete. Nezapomeňte, že i když je ztráta zubu nepříjemná zkušenost, máte možnost dostat nový zub, který bude fungovat stejně dobře jako ten, který jste ztratili. Takže pokud si položíte otázku "Jak dlouho budu bez zubu?", odpověď je: Ne tak dlouho, jak si myslíte.

Napsat komentář