Jak omezit tvorbu zubního kamene u dětí

Prevence vzniku zubního kamene

Osobně jsem velkou milovnicí sladkostí. A musím se přiznat, že mám slabost pro čokoládu, cukrovinky a všechny ty lahodné sladké pokrmy, které jsou tak neodolatelně přitažlivé. Skoro si nedokážu představit den, kdy bych se nezastavila pro kousek čokolády, ať už je to na konci náročného dne nebo při ranní kávě. Ale pak jsou tu moje děti, pro ně to je úplně stejné. A všichni víme, jaký vliv může mít taková sladká vášeň na vzrůstající zubní kámen. Jak maminky můžeme být někdy v rozpacích, jak se s tím poprat.

Sladkosti a nezdravé stravovací návyky jsou jednou z hlavních příčin vzniku zubního kamene u dětí a dospělých. Proto mi dovolte, abych se s vámi podělila o několik tipů, jak na to.

Zvyklost stravování a správná výživa

Stravovací návyky, které si děti osvojí od útlého věku, mohou významně ovlivnit jejich zdraví zubů. Sladkosti jsou háček pro každé dítě (a věřte mi, já to vím!), ale můžeme jim pomoci udělat zdravější volbu, aniž bychom je zbavili těch malých potěšení, které jim sladkosti přináší. Já se svými dětmi často vyrábím domácí granolu s ořechy, sušeným ovocem a trochou medu. Je to skvělá alternativa k sušenkám plným cukru a děti ji milují.

Máte-li doma milovníky čokolády jako já, můžete zkoušet tmavou čokoládu. Je méně sladká, ale stále poskytuje tu čokoládovou splašenost, kterou milujeme. Navíc obsahuje méně cukru než mléčná čokoláda a je plná antioxidantů. Ale nezapomínejte, vše s mírou!

Spotřeba vody a hydrační návyky

Hydratace je klíčová nejen pro celkové zdraví, ale také pro zdraví úst. Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat ústa hydratovaná a podporuje tvorbu slin, které pomáhají odplavovat potravinové zbytky a bakterie z úst a zubů. Navíc voda nemá žádné kalorie a nedodává do organismu žádný cukr nebo kyselinu, která by mohla poškodit zubní sklovinu. Mé děti jsem naučila pít vodu už od útlého věku a může to být skvělý zvyk pro vaše děti!

Pravidelný ústní hygiena

Čištění zubů a pravidelná ústní hygiena jsou zásadní pro prevenci zubního kamene. Je třeba naučit děti, aby si čistily zuby nejméně dvakrát denně, ráno a večer, a pokud je to možné, také po každém jídle. Pravidelné používání zubního nitě je také nezbytné, protože pomáhá odstraňovat potravinové zbytky a plak mezi zuby. Moje děti mám ráda, když si čistí zuby, tak to dělám společnou aktivitou se sledováním hodin nebo poslechem písniček.

Je také dobrá praxe pravidelně měnit zubní kartáčky, nejlépe každé tři měsíce, nebo když začnou být štětinky ošoupané. A nezapomeňte na pravidelné návštěvy zubaře - měli bychom se na kontrolu dostavit minimálně dvakrát ročně.

Výběr správných ústních vod a zubních past

Zaměřit se na správný výběr produktů pro ústní hygienu může také pomoci při prevenci tvorby zubního kamene. Při výběru zubní pasty je dobré se podívat na obsah fluoridu, jelikož fluorid pomáhá posilovat zubní sklovinu a chrání zuby před zubním kazem.

Můžete také přemýšlet o použití ústní vody, která pomáhá zničit bakterie a plaky v ústech, mimo dosah zubního kartáčku a nitě. Ale pozor, neměli bychom ji používat jako náhradu za čištění, ale spíše jako doplněk v péči o ústní hygienu.

Cvičení a zdravý životní styl

Když mluvíme o zdraví zubů, neměli bychom také zapomínat na celkový zdravý životní styl, který zahrnuje fyzickou aktivitu, dostatečný odpočinek a stresové management. Celková kondice těla totiž ovlivňuje i jeho schopnost bojovat s infekcemi a chorobami - a zúbky nejsou výjimkou.

Chodit na procházky, jezdit na kole, hrát se na zahradě - cokoli, co vaše dítě baví, může být skvělým způsobem, jak podpořit jeho zdraví. U mého psa Maxe, tuto aktivitu máme v codenním programu. Pořádná procházka nebo hra v parku, to je pro něj pravá radost. A upřímně, je to skvělé i pro nás!

Ke svádění této bitvy proti zubnímu kameni u nás děti nikdy nejsou samy. Vždycky jsou tady my, maminky, průvodci na cestě za zdravými zuby a úsměvem, který je plný radosti a svěžesti. A já věřím, že když se všemi těmito tahy pojedeme správně, můžeme určitě omezit tvorbu zubního kamene u našich dětí.

Napsat komentář