Jak předcházet tetracyklinovým zubům u dětí

Co jsou tetracyklinové zuby a jak se projevují?

Jistě mnozí z vás neví, co jsou tetracyklinové zuby. Ani já sama jsem o tom neměla tušení, dokud se nejednou Lukáš nepřišel z práce domů se ztrápenou tváří. Jeho mladší kolegyně zmínila, že její syn má tetracyklinové zuby a ona si s tím nevědí rady. Zkrátka, tetracyklinové zuby jsou to, co může nastat, když děti dostávají antibiotika tetracyklinové třídy v období tvorby jejich trvalých zubů. Tetracyklin se váže na vápník ve vývíjejícím se zubu a způsobuje tmavé, často žluté nebo šedé skvrny.

Teď si možná říkáte: "Kamilo, to je všechno hezké a fajn, ale jak poznám, že má mé dítě tetracyklinové zuby?" Ráda odpovím! Skvrny na zubech jsou obvykle prvním a nejjasnějším příznakem. Tyto skvrny mohou být jakékoli velikosti, ačkoli jsou obvykle dost velké na to, aby byly viditelné pouhým okem. Skvrny mohou být také různých odstínů žluté, šedé nebo hnědé. Pokud si na zubech svého dítěte všimnete jakýchkoli skvrn, okamžitě navštivte svého zubaře.

Co způsobuje tetracyklinové zuby?

Dostali jsme se ke kořenům věci - co způsobuje tetracyklinové zuby? Jak jsem již zmínila, tetracyklinová antibiotika jsou hlavním viníkem. Ale proč? Viklip se dobijeme na fungování těchto léků v těle. Tetracyklin se váže na vápník a inhibuje jeho funkci. To je skvělé, pokud potřebujete zbavit se nějaké nepříjemné bakteriální infekce. Ale když je tento lék podáván dětem v době, kdy se jim tvoří trvalé zuby, váže se na vápník v těchto zubech a zabraňuje jeho normální funkci. Výsledkem je, že zuby vypadají skvrnité a zabarvené.

Teď se možná ptáte: "Kamilo, jak tedy mám zabránit tetracyklinovým zubům?" No, já bych se rozhodně poradila se svým lékařem o alternativách tetracyklinu, pokud je vaše dítě v období tvorby trvalých zubů. Jaké jsou tyto alternativy? To je další dobrá otázka, na kterou jsem připravena odpovědět!

Alternativy k tetracyklinům

Věřím, že máme na výběr spousta alternativ k tetracyklinům. Je dobré se zaměřit na léky, které se nevážou na vápník a nijak neovlivňují tvorbu zubů. Ať už je to aminoglykosidy, makrolidy nebo peniciliny, je hodně možností a je nezbytné je probrat se svým lékařem.

Vzpomínám si na to, jak jsme s Lukášem seděli v čekárně u lékaře, když byl náš syn nemocný. Byli jsme nervózní, ale po dlouhém rozhovoru s lékařem jsme se rozhodli pro alternativu. Samozřejmě, každý lék má své vedlejší účinky a rizika, ale v tomto případě jsme mysleli především na budoucí zdraví zubů našeho syna.

Předcházení tetracyklinovým zubům

S tetracyklinovými zuby se setkávám čím dál tím častěji, a to nejen u svých přátel a kolegů, ale i u čtenářů mého blogu. Jsem ráda, že můžu podělit o své rady a zkušenosti a znovu zdůraznit důležitost celkového zdraví našich dětí.

Hlavním bodem, který chci zdůraznit, je hovořit s vaším lékařem o možných alternativách, pokud má vaše dítě potřebu podstoupit léčbu tetracyklinem. Může to být náročný proces, ale věřím, že stojí za to. Mým druhým bodem je být informovaný. Poznávám, že čím více se dozvíme o příčinách a důsledcích tetracyklinových zubů, tím lépe budeme schopni je předcházet.

Život s tetracyklinovými zuby

Bylo by nespravedlivé nezmiňovat se o životě s tetracyklinovými zuby. Musíme mít na paměti, že ačkoli je zubní zabarvení nežádoucí a může působit problémy se sebevědomím, není to konec světa. Existuje několik možností, jak se vypořádat s důsledky tetracyklinových zubů, ať už je to bělení zubů, použití zubních korunek nebo veneer nebo dokonce korektivní zubní chirurgie.

Takže, až budete mít další těžký den a budete se cítit bezmocně, vzpomeňte si na mé slova. Ať už se potýkáte se skvrnami na zubech svého dítěte nebo jiným zdravotním problémem, pamatujte, že nejste sami. Jsme na tom všichni společně a já věřím, že jsem tu, abych vám pomohla projít tímto těžkým obdobím.

Napsat komentář