Jak se počínající zubní kaz projevuje: 8 varovných signálů

Jak se počínající zubní kaz projevuje: 8 varovných signálů

Pravidelné kontroly: Nejen kvůli zachování krásného úsměvu

Každý z nás určitě ví, že pravidelné kontroly u zubaře jsou nezbytností. Ale kolik z nás si opravdu tuto pravidelnou návštěvu bereme k srdci? Felix, můj kocour, by k zubaři určitě nešel rád. Ale my nejsme kočky, že? Měli bychom se o své zuby starat lépe. Navíc, zubaře nelze chápat jen jako strašáka, který nás bilancuje za naše nedostatečné čištění zubů. Naopak, je to náš spojenec v boji proti nepříjemnostem, jako je zubní kaz.

Bolavé zuby: Něco se děje

Jestli se cítíte jako byste právě sestoupili z horské dráhy, když jíte zmrzlinu nebo pijete horkou kávu, pak bychom měli mluvit. Bolest zubů je jedním z nejobvyklejších prvních příznaků zubního kazu. Ať už je to ostrá bolest nebo nepříjemné brnění, měli byste to brát vážně. Sama jsem jednou ignorovala bolest zubu a skončila jsem s takovou bolestí, že jsem si připadala jako bych byla poražena v boxerském zápase. Nečekejte tedy a vyhledejte zubaře hned, jak to bude možné!

Necítíte nic: Mohl by to být kaz?

Zní to divně, ale pravdou je, že zubní kaz nemusí vždy způsobovat bolest. Někdy může být zubní kaz tak hluboký, že způsobí odumření nervu a tím pádem absence bolesti. To je důvod, proč je třeba pravidelně navštěvovat zubaře, i když se na první pohled zdá, že je vše v pořádku. Jak říká moje babička: "Lepší je předcházet, než léčit!"

Zvýšená citlivost: Čas na prohlídku

Citlivost zubů může být obtížná. Nejen, že je to nepříjemné, ale může to také omezovat naši schopnost jíst a pít naše oblíbené potraviny a nápoje. Vím, co to je - jednou jsem si dala kyselý citronový džus a málem mi to vyrazilo dech. Citlivost může být jedním z prvních příznaků zubního kazu.

Změna barvy zubu: Varovný signál

Pozorovala jste někdy své zuby v zrcadle a všimla jste si, že jeden z nich je trochu tmavší než ostatní? No, nevěřila jsem svým očím, když se mi to stalo. Zdálo se to jako nic, ale můj zubař mi pak řekl, že jde o začínající zubní kaz. Změna barvy zubu je tedy dalším varovným signálem, kterému byste měli věnovat pozornost.

Nafouklé dásně: Důvod k obavám?

Jsou vaše dásně nafouklé nebo se vám zdají červenější než obvykle? To může být důsledek zubního kazu. Užší kontakt mezi zubem a dásní vytváří ideální prostředí pro bakterie, které způsobují zubní kaz. Nafouklé dásně mohou být také příznakem parodontitidy, což je vážné onemocnění dásní, které může vést ke ztrátě zubů, pokud se neléčí.

Otázka dechu: Příznak či náhoda?

Máte někdy pocit, že váš dech není tak čerstvý, jak by měl být, i když se pravidelně čistíte zuby a používáte ústní vodu? To může být důsledek zubního kazu. Kaz je způsoben bakteriemi, které mohou způsobovat nepříjemný zápach. Pokud tedy máte pocit, že váš dech není tak čerstvý, jak by měl být, je čas navštívit zubaře.

S názvem či bez: Díry jsou zkrátka nepříjemné

Posledním, ale neméně důležitým příznakem zubního kazu, o kterém bych chtěla mluvit, jsou díry nebo jamky na zubech. Tyto díry jsou vlastně viditelné části zubního kazu a pokud je uvidíte, měli byste co nejdříve navštívit zubaře. Nechtěla bych vám otravovat příběhy o tom, jak jsem jednou objevila takovou díru na svém zubu, ale šlo o opravdový šok! Buďte tedy opatrní a sledujte své zuby.

Zubní kaz může být nepříjemný a bolestivý, ale díky včasnému odhalení a správné léčbě se dá jeho rozvoj zastavit nebo alespoň výrazně zpomalit. Já vám držím palce v této cestě za krásným a zdravým úsměvem. A pamatujte, že včasné odhalení zubního kazu je klíčové, takže nezapomeňte navštěvovat svého zubaře pravidelně!

Napsat komentář