Jak vypadá kaz na mléčném zubů?

O čem to vlastně mluvíme? - Kazy na mléčných zubech

Když se řekne kaz, mnozí z nás se okamžitě zatváří. Představa zkazených zubů je prostě nežádoucí. Ale co když se mluví o kazu na mléčný́ch zubech? Jistě si říkáte, proč by mě měl nějaký kaz na mléčákách trápit, když odrostou? Ale - a teď přichází zlomový bod - právě mléčný zuby mohou určovat zdraví našich natrvalo rostoucích zubů. K razantnímu zhroucení paradigmat se tak schyluje, neboť ten kaz, o kterým si myslíme, že je jen neškodným mléčákem po práci, se může stát zákeřným a promyšleným záškodníkem.

Znáte svého nepřítele? - Jak si kaz vybírá svou cestu

Zkusme si najít kaz v ústech. Ne, neberte to doslova, nemusíte se dívat do zrcátka a šťourat v ústech. Chci vám prostě vysvětlit, jak kaz vzniká a jak si vybírá, kde udeří. Jakmile poznáte svého nepřítele, můžete ho lépe porazit, že? Kaz na zubech je v podstatě destrukce zubní tkáně způsobená kyselými látkami, které se uvolňují při metabolismu bakterií v ústech. Tyto bakterie si zřejmě řekly: "Co takhle udělat malý chaos v Kamilině ústní dutině?" A tak se to stalo.

Vzýváme lékaře - Co lékař zjistí a co může dělat

Přijde čas, kdy náš malý nepřítel, kaz na zubu, začne dělat průšvihy. To je moment, kdy musí přijít na scénu zubař. Ať už je to z jeho strany hrdinský čin, nebo výkřik hrůzy (záleží na vašem pohledu na zubaře), bude to zkrátka nezbytné. Zubař si vás posadí na svůj obávaný zubařský trůn, dá vám do úst zrcátko a začne vaše ústa důkladně prohlížet. Zkoumá, zda máte nějaké skryté zuby, kam se mu nedostane zrak. Pokud objeví kaz, navržení další postup. To může být vše od kombinace čištění zubů a dietních rad až po plnohodnotnou léčbu kazů.

Léčba - Jak se zbavit toho zákeřného záškodníka

Aha, tak jste se dostali až sem. Teď je čas stanovit plán, jak toho malé zákeřného ničitele zničíte. Nejdříve ale přiznejme jednu věc - na nějakou dobu se budeme muset usmířit se svým zubařem. Ano, sérii jeden poté druhý po obědě nyní musí nahradit zejména četba nejnovějšího románu na zubařské židli. Ale hej, na stranu přiznávání, existuje několik možností, jak se zbavit zuba na mléčných zubech. To může zahrnovat broušení nebo vrtání zubu a následné umístění výplně. Dobrou zprávou je, že dnešní moderní stomatologie sleduje minimalizační přístup, což znamená, že odstraní pouze takovou část zubu, která je napadená kazem.

Prevence je klíčová - Jak zabránit tvorbě kazů

Nyní, když už známe toho záškodníka jménem kaz, je čas naučit se, jak mu zabránit v krutém útoku na naše nevinné zuby. Prevence je naozaj něco, co může pomoci. A když to říkám, myslím to. Preventivní opatření, jako je správná ústní hygiena (čištění zubů ráno a večer + používání zubní niti), pravidelné návštěvy zubaře a správná výživa (limitace cukrů), vám mohou pomoci udržet kazy pod kontrolou. A co teprve, když tyto zásady začnete praktikovat od mládí? Vaše dětské zuby vám za to budou vděčné.

Výhled do budoucna - Jak ovlivní kaz mléčných zubů stav stálých zubů?

A teď něco, co by vás mohl zajímat. Zatímco jsme se mnoho mluvili o mléčných zubech, možná jste se občas zamysleli, jak je to vlastně s vašimi stálými zuby. A právě tady je hračka. Kaz na mléčných zubech může mít vliv na zdraví stálých zubů. Pokud je mléčný zub poškozen kazem, může to ovlivnit to, jak stálý zub roste a jaký bude jeho tvar. Takže nebuďte laxní a nezanedbávejte to. Pečujte o své mléčné zuby stejně jako o stálé zuby. Budete za to vděční.

Napsat komentář