Jak zubní plak ovlivňuje naše úsměv

Co je zubní plak a jak se na nás dívá každý ráno

Asi jste si všimli nějaké sněhobílé potvory, která vám hledí zrcadlo, když se ráno probudíte. Ne, nejsem to já, David, ale ten neviditelný nepřítel známý jako zubní plak. Takže co je to zubní plak? Zjednodušeně řečeno, je to ten pocit "bleh", který cítíte na zubech po probuzení. Ale pokud chcete vědět více o této slimákovité substance, musíme ponořit hluboko do světa mikroorganismů.

Zubní plak je jakousi společenskou sítí bakterií v našich ústech. To je ten nepříjemný pocit na zubech, když neštěkáme nebo si čistíme zuby před spaním. A pokud jste někdy cítili, že vaše zuby nejsou tak hladké, jak by měly být, může za to právě plak. Takže se můžeme shodnout na tom, že zubní plak není něco, co bychom chtěli mít v našem životě každý den, ale jaký vliv má na náš úsměv?

Vliv zubního plaku na naše zuby a úsměv

Mohli bychom si myslet, že zubní plak je nepřítel našeho úsměvu, ale naše zuby a dásně jsou ta skutečná oběť. Plak je velmi agresivní: když zůstane na zubech, zaútočí na sklovinu a způsobí zubní kaz. Může také způsobit zánět dásní, což může vést k parodontóze, což je v podstatě zánět podpůrných struktur zubů, jako jsou dásně a kosti.

Ale nejhorší na tom všem je, že zubní plak je v podstatě neviditelný. Pokud si myslíte, že si můžete prohlížet zuby před zrcadlem a hledat známky plaku, mám pro vás špatné zprávy. Plak je obvykle průhledný, takže ho neuvidíme, pokud si neuděláme zvláštní vyšetření u zubaře nebo si nekoupíme speciální barvicí tabletu. Takže když říkám, že plak napadá naše zuby a dásně, mluvím opravdu o tajné operaci.

Preventivní metody proti zubnímu plaku

Jelikož se máme zabývat zubním plakem, přijďte na to, jak to udělat. Existují různé způsoby, jak zajistit minimální množství zubního plaku ve vaší ústní dutině. První a nejdůležitější je pravidelné čištění zubů. Zní to zřejmě jednoduše, ale je to pravda. Představte si, že čistíte zuby jako převlékání se do práce. Jinými slovy, musí se to stát rutinou.

Držet krok s hygienickými návyky můžete pomoci tím, že budete otáčet zubní kartáček v pravém úhlu a budete čistit ve větší míře než jen přímo nahoru a dolů. A ne, nemůžete tímto způsobem vyčistit plak jednou za rok a říct, že jste hotovi. Plak se hromadí rychle, takže si myslím, že si budete muset zvyknout na čištění zubů dvakrát denně. Ideálně by to mělo být hned po jídle, aby se zabránilo tvorbě nového plaku.

Přitom se nesmí zapomínat na použití zubní nitě. Můžete si myslet, že pokud si čistíte zuby pravidelně, nepotřebujete nit. Ale já, David, vám to říkám teď: používejte zubní nitě! Nejenže vám pomůže odstranit plak z míst, kam zubní kartáček nedosáhne, ale také pomůže udržovat vaše dásně zdravé.

Osobní zkušenosti s bojem proti zubnímu plaku

A konečně, rád bych se s vámi podělil o svou osobní zkušenost s bojem proti zubnímu plaku. Narazil jsem na skvělý příběh, když jsem jednoho dne odvezl svého syna Tadeáše k zubaři na kontrolu. Tadeáš je typický školák, který miluje sladkosti a nenávidí umývání zubů. To je pochopitelné. Kdo z nás, dospělých, si opravdu užívá čištění zubů, že?

Nakonec jsme oba vyzvali zubaře, aby provedl kontrolu, a na obličeji Tadeáše se objevilo "ojej". Měl dva malé kazíky, které byly důsledkem plaku. Takže jsme se začali bavit o tom, jak se můžeme vyhnout této situaci v budoucnu.

Zubař nám dal několik tipů, o kterých jsem mluvil výše, a my jsme začali dávat velký důraz na čištění zubů a nitě. Kromě toho jsem se rozhodl vzdělávat Tadeáše o důležitosti čistých zubů a toho, jak může zubní plak ovlivnit jeho úsměv teraz aj v budoucnosti. A věřte mi, když říkám, že tenhle náš malý dobrodružství ukázalo, že je výchova ke správné ústní hygieně skutečně důležitá.

Na závěr bych chtěl říct jen toto: zubní plak je jako nepřítel, který se skrývá ve stínech. Někdy nemusíme vidět přímý vliv na náš úsměv, ale to neznamená, že neexistuje. Zabývejme se tedy pečlivou ústní hygienou, upřednostňujme zdravé stravování a pravidelně chodíme na dentální prohlídky, abychom udrželi náš úsměv široký a zdravý.

Napsat komentář