K čemu slouží názvy jednotlivých zubů: Průvodce pro laiky

Základní anatomie zubů: Pochopení principů

Takže jsme se rozhodli prozkoumat fascinující svět zubů. Většina z nás je bere samozřejmě jako samozřejmost. Oni jsou tam, když s nimi kousneme do jablka nebo se usmějeme na selfíčko. Ale zuby jsou také složité struktury, jak přirozené, tak umělé, s mnoha funkcemi a pojmenovanými částmi. Začněme naším průvodcem s obecným přehledem o tom, jak jsou zuby uspořádány.

S naší pravidelnou lékařskou kontrolou není důvod se bát. Vezměte si to takto - tím, že znáte názvy zubů a jejich důležité funkce, budete schopni lépe porozumět tomu, proč vaše zuby potřebují určitou péči. A to u vás může snížit úroveň stresu (ano, myslím na vás, co se klepou strachem už jen když uslyší zvuk vrtacího stroje zubaře).

Typy zubů a jejich funkce: Co dělá každý zub

Jak jste si mohli všimnout na svých vlastních zubech nebo na zubech svého domácího mazlíčka, ne všechny zuby jsou stejné. Některé jsou špičaté, některé ploché, některé velké a některé malé. Ne, to není jen estetický design - každý typ zubu má svou vlastní práci.

První jsou řezáky (incisivi). Je jich osm a jsou to zuby, které vidíte, když se na sebe usmějete do zrcadla. Jsou navrženy přesně tak, aby mohly řezat jídlo - podobně jako řezák řeže papír.

Potom je zde čtyři špičáky (canini), které jsou na vnější straně řezáků, dva nahoře a dva dole. Tyto zuby jsou určeny pro trhání jídla, což je velmi užitečné, pokud jíte maso, nebo jste jako já a milujete strouhat sýr.

Dále jsou zde přední a zadní třenové zuby (premolares a molares). Máme celkem dvacet třenových zubů: čtyři premolares na každé straně (horní a dolní čelisti) a šest molares na každé straně. Třenové zuby jsou určeny k drtění a mletí jídla na malé kousky.

Zubní korunky, krčky a kořeny: Proč to potřebujeme znát

Zuby nejsou jen jednoduché bílé struktury v našich ústech, jejich anatomie se skládá z různých částí: koruny, krčku a kořenů. Ačkoli nevidíte běžně všechny části zubu (a doufejme, že nikdy neuvidíte některé z nich!), je důležité vědět, jak se váš zub skládá.

Koruna zubu je ta část, kterou vidíme, když se usmíváme do zrcadla. Krček zubu je ta část, která spojuje korunu a kořen. Kořen zubu je ta část, která je zavěšená hluboko v dásních a drží zub na svém místě.

Při rozmluvě o péči o zuby je často řeč o skvrnách, zubním kameni nebo kazech a tito většinou postihují korunu zubu. Když hovoříme o kořenech, může se jednat o pokročilejší problémy, jako je párování nebo zánět dásní.

Věčné a dočasné zuby: Koncept vývoje zubů

Všichni jsme tam byli. Když nám bylo šest nebo sedm let, začali jsme ztrácet své první "dočasné" zuby - často nazývané mléčné zuby - a začaly nám růst nové, "věčné" zuby.

Ve skutečnosti je tento proces výměny zubů něco, co se odehrává u všech savců, a to je jedna z věcí, které nás odlišují od ostatních skupin živočichů. Mléčné zuby jsou menší, měkčí a bělejší než stálé zuby - a také jich je méně.

Když jsou mléčné zuby nahrazeny stálými zuby, je to důležitý krok v životě malého dítěte - a také důležitý čas pro dentální péči. Tento proces může být někdy bolestivý, a pokud dojde k nějakým komplikacím, může to ovlivnit strukturu a zdraví dítěte stálých zubů.

Výměna zubů je proces, který lze sledovat a naplánovat, a dobrý zubař bude schopen vám říct, co očekávat a jak se o nové zuby starat. A to je vše, co potřebujete vědět o svých zubech - i když ještě stále nepoznáte všechny zuby jménem!

Mimochodem, můj vlastní zubní příběh? Abyste se nesmáli... Jednou jsem si chtěla otevřít lahev sodovky pomocí svých zubů a skončilo to lámáním špičáku. Takže mám na jednom špičáku korunku, ale hej, mám teď o jednu zubní historku víc! Snažím se tím říct, že i já jsem se musela něco naučit o názvech a funkcích zubů, ačkoli byl můj způsob poněkud bolestivější a méně ortodoxní.

Napsat komentář