Návod na používání mezizubních kartáčků k dosažení bílých zubů

Výběr správných mezizubních kartáčků

Na trhu je nepřeberné množství druhů mezizubních kartáčků a já vím, že výběr toho správného může být někdy trochu zapeklitý. Ale nebojte, já jsem tady, abych vám usnadnila cestu k bělostným zubům. Zarazíte tak nejen svého dentálního hygienika, ale i všechny kolem sebe.

Vybírat mezizubní kartáčky můžete podle různých parametrů - velikost, tvar, tvrdost štětin či materiál rukojeti. Velikost je klíčová. K vybrání správné velikosti vám pomůže váš dentální hygienik, nebo si to můžete zkusit sami. Prostor mezi zuby nesmí být ani příliš těsný, ani příliš volný. Tvrdost štětin je také důležitá. Někdo má rád tvrdší štětinky, jiný zase měkčí. Důležité je, aby vám kartáčky nezpůsobovaly bolest nebo nepohodlí. Tvar a materiál rukojeti jsou většinou otázkou osobních preferencí.

Technika použití mezizubních kartáčků

Teď, když jsme si probraly výběr kartáčků, pojďme se podívat na samotnou techniku použití. Správná technika je naprosto klíčová. Pokud to děláte chybně, riskujete poškození dásní a také neplníte účel čištění, protože bakterie a zbytky jídla zůstávají tam, kde nechtějí.

První krok je kartáček správně umístit. Měl by být kolmo na linii zubů. Poté ho opatrně zasuňte mezi zuby. Pokud cítíte odpor, znamená to, že je kartáček buď příliš velký, nebo že ho tlačíte příliš silně. Mezizubní kartáček by měl klouzat mezi zuby snadno a hladce.

Četnost použití mezizubních kartáčků

Kolikrát denně byste měli používat mezizubní kartáčky? Ideální je používat je alespoň jednou denně. Čím častěji je používáte, tím méně šancí dáváte bakteriím k rozvoji zubního kazu a dalších problémů. Ale i zde platí pravidlo "všeho s mírou". Příliš časté nebo agresivní čištění může poškodit dásně.

Moje oblíbená kocouřka Felix má sice jen čtyři zuby, ale i ty si pravidelně čistí... ach jo, sorry. Rozplývám se nad Felixovou důkladností a jedu trochu mimo mísu... Ale my tam máme také kanárka Ríšu a ten si zuby nečistí, takže se nebudu rozhodovat, kdo je v tomto ohledu lepší. Myslím, že musíte najít svůj vlastní rozvrh a držet se ho.

Údržba mezizubních kartáčků

Nakonec bychom neměli zapomenout na údržbu kartáčků. To je další důležitý faktor, který může ovlivnit výsledek čištění. Po použití byste měli mezizubní kartáčky důkladně opláchnout teplou vodou a nechat je schnout na vzduchu. Pokud se o ně náležitě postaráte, vydrží vám déle a budou efektivnější.

Osobně mám pro každý mezizubní kartáček malou skleněnou misku, kde je po dobu sušení odložím. Nezapomeňte, že byste měli kartáčky obměňovat pravidelně, jakmile štětiny začnou vypadat opotřebovaně nebo pokud se objeví jakékoliv značky znečištění. Udržujte své nástroje v perfektním stavu a vaše zuby budou zářit bíle jako sněhová vločka, kterou Felix tak rád sleduje z okna našeho plzeňského bytu.

Alternativy k mezizubním kartáčkům

Na závěr bych vám chtěla představit ještě pár alternativ k mezizubním kartáčkům. Někdy to může být flosník, dentální nit nebo dokonce waterpik. Každé z těchto nástrojů má své výhody a nevýhody, takže je na vás, abyste si vybrali ten, který vám nejlépe vyhovuje a ze kterého máte nejlepší pocit.

Například dentální nit je skvělá pro ty, kteří mají opravdu těsné mezery mezi zuby, kde by ani ten nejmenší mezizubní kartáček nepronikl. Waterpik je pak super pro ty, kteří mají například fixní ortodontické aparáty, kde je čištění mezizubními kartáčky komplikované. Pak tu máme i flosníky, které jsou skvělé na cesty a rychlé opravy na poslední chvíli.

Odpočívejte, bělost vašich zubů je ve vašich rukách a já jsem tady, abych vám na této cestě pomohla. Držím palce a těším se na další články na téma ústní hygieny.

Napsat komentář