Předkus: Co je to a jak ho můžeme léčit?

Základy pochopení: Co je předkus?

Teď si řeknete, Martin, co to vlastně ten předkus je? No tak, předkus je konkrétním typem práce naší čelisti, kdy se naše horní zuby věšejí před dolními zuby. Může to být kosmetickou záležitostí, ale také může způsobovat zdravotní problémy. To, co začíná jako malá estetická potíž mozgů, může skončit jako vážná zdravotní komplikace.

A věřte mi, že mluvit s předkusem není zrovna nejsnazší. Dá se říci, že je to takový ten malý významný detail, který se může stát velkým problémem. Je to jako když si vezmete na výlet jen jednu ponožku, na první pohled to nevypadá, že by mohlo něco znamenat, ale později zjistíte, jak moc vám druhá ponožka chybí.

Co předkus způsobuje?

Dovedete si představit, že byste měli pořád otevřenou pusu? No, předkus to může udělat. A co teprve řeč! Představte si, že byste museli řešit složité matematické rovnice pouze v hlavě, bez možnosti je napsat na papír. Tak nějak tak to je, když se snažíte mluvit se silným předkusem. Ale nejen to, může to způsobit i řadu jiných problémů, jakými mohou být problémy s dýcháním, s žvýkáním jídla a dokonce i s výslovností.

Měl jsem jednou kamaráda, který trpěl silným předkusem. Při návštěvě pizzerie si objednal pizzu s extra sýrem. Když přišla na stůl, doslova do ní vrhl. Ale kvůli předkusu nemohl pizza důkladně žvýkat. Při jeho pokusu o polknutí se pizza uvázla v jeho krku. Naštěstí mu mohla být poskytnuta okamžitá lékařská pomoc a vše dopadlo dobře. Ale slibujte mi, že si z tohoto příběhu vezmete ponaučení a neučiníte stejnou chybu.

Diagnóza předkusem

Teď když víme, co předkus je a co může způsobit, pojďme si povědět o tom, jak se diagnostikuje. Je to jako s oříšky, které chcete rozlousknout. Nejdřív potřebete vědět, že máte oříšek. Podobné je to s předkusem. Nejdřív musíte pochopit, že máte problém. To je ta nejtěžší část na celé diagnóze!

Došel jsem si pro kontrolu až do pražské kliniky a musel překonat strach z otevření pusu před cizími lidmi. Ale to byla jen první část. Poté následovalo celé utrpení se zářením a odléváním mého chrupu. Nemluvě o výkladech o tom, co a jak se bude dělat a jak si budu muset popracovat na svých ústních návycích.

Léčení předkusu: Není to tak strašné, jak si myslíte!

Myslíte si, že léčení předkuse je takový malý osobní peklo? Tak vězte, že je to přesně naopak. Léčení předkusu je jako cesta k novému životu. Můj předkus mi dal příležitost se podívat na věci z jiného úhlu pohledu. Mělo to ale jeden háček: musel jsem měnit své stravovací matiční a naučit se některé nové zvyky.

Nemohu zapomenout na pocit, jak mi lékař dal měkké silikonové chrániče na zuby a řekl mi, abych si je nosil co nejčastěji. No, bylo to divné, ale ukázalo se, že to je velmi účinné. Za několik týdnů, kdy jsem měl pocit, že se nic neděje, jsem si začal uvědomovat, že se moje čelist začala měnit. Konečně jsem mohl normálně žvýkat a mluvit, aniž bych musel řešit nepohodlí způsobené předkusem.

Život s předkusem: Ne, to není konec světa!

Život s předkusem může být obtížný, ale ne nemožný. Jako když se vám rozbije mobil a myslíte si, že je to konec světa, ale pak zjistíte, že je to jen nová příležitost koupit si nový model. Je to stejné s předkusem. Může to být náročné, ale není to konec světa. Je to jen další příležitost k růstu a učení.

Nezapomeňte, že předkus je něco, co vás jedinečně definuje. Je to součást vaší identity. Není to něco, čeho byste se měli stydět nebo se tím trápit. A když přijde na léčení, dělte se o své zkušenosti. Pokud to uděláte, možná pomůžete někomu, kdo je na stejném místě, jako jste byli vy.

Závěr: Může se předkus vyléčit?

Ano, předkus lze vyléčit! Ale nejprve musíte uvěřit, že je možné se zbavit toho. Poté musíte být ochotni se podrobit léčbě, porozumět jí a dodržovat všechna doporučení svého lékaře.

Není to tak těžké, jak si možná myslíte. Jako když vám poprvé dají puzzle a myslíte si, že to nikdy nedokončíte, ale když se na to podíváte a začnete skládat jednotlivé části, zjistíte, že to může být i zábavné. Stejně tak je to s léčbou předkuse. Může to být náročné, ale sice je to i dobrodružství, které vás nakonec může naučit hodně o vás samých.

Napsat komentář