Zubní kámen pod dásní: jak na něj?

Proč se tvoří zubní kámen pod dásní?

Kdo z nás se nikdy nesetkal s problémem zubního kamene? Vím, že já bohužel ano a upřímně řečeno, není to nic příjemného. Ale víte vůbec, proč se zubní kámen tvoří a proč především pod dásní?

Podstata tvorby zubního kamene tkví v nezbytném procesu v naší ústní dutině zvaném mineralizace. Lidé mají v ústech mnoho bakterií, které se mísí se slinami a potravou, čímž vytvářejí tzv. zubní plak. Pokud tento plak pravidelně neodstraňujeme, dochází k jeho mineralizaci a tím pádem vzniku zubního kamene.

Šikovné bakterie se rády usazují na místech, která jsou pro ně pohodlná a kde je málokdo ruší. Proto si často vybírají právě prostory pod dásněmi jako své bydliště. A tak vzniká zubní kámen právě tam, kde je pro nás nejtěžší ho odstranit. A věřte mi, že zubní kámen pod dásněmi není jen o estetice. Pokud ho podceníte, může vést k zánětlivým stavům dásní a ztrátě zubů.

Jak zubní kámen pod dásněmi rozpoznáš?

Zubní kámen pod dásní, jak už název napovídá, se nachází pod dásněmi. Často ho tedy nevidíme a tudíž o jeho existenci ani nevíme. Ale i tak existují určité signály, které nám mohou napovědět, že se s ním potýkáme.

Jedním z takových signálů může být neustále přítomný nepříjemný dech. Pokud si myslíte, že ústní aroma stále voní po česneku, který jste snědli na oběd, mohla by to být skrytá nacházející se pod dásněmi. Další možností je krvácení dásní během čištění zubů. Určitě to znáte, vyčistíte si zuby a zjistíte, že máte růžovou pastu. No, ne že byste byli žraloci, jedná se o první signály zánětu způsobeného právě zubním kamenem pod dásní.

Pokud máte pocit, že dásně jsou citlivé, zanícené nebo opuchlé, opět by vám mělo ve vaší hlavě zablikat varovné světlušky pod názvem "zubní kámen alert". A konečně pokud si všimnete, že se vám zuby začínají houpat nebo vypadávat, pak už je to téměř jisté. Ale nebojte, rychlý úprk k zubaři by měl situaci zachránit.

Jak se zubního kamene pod dásněmi zbavit?

Když už máme tu smůlu a zubní kámen pod dásní se u nás usadil, jak se ho zbavit? Nejlepší radou je samozřejmě odchod k odborníkovi. Dentista má speciální nástroje a může odstranit i ty nejhlubší kamínky.

Pokud máte ale strach ze zubaře nebo prostě nemáte čas, existují i jiné možnosti, jak se s tím popasovat. Například ústní sprchy či mezizubní kartáčky, které mohou efektivně čistit těžko přístupná místa. Ale pozor, tyto pomůcky mohou sice zabránit tvorbě nového zubního kamene, ale už existující kamínek nám neodstraní. Už jednou vytvořený zubní kámen totiž doma odstranit nejde. Před tím si vás chci dostatečně varovat.

S pravidelnou ústní hygienou a včasnými kontrolami u zubaře by se však dalo říci, že se zubního kamene pod dásněmi můžete zbavit. A ne, to neznamená, že budete muset prodělat několik návštěv u zubaře. Stačí věnovat pár minut denně správné péči o své zuby a jde to.

Ohlednout se zpět: Můj vlastní boj se zubním kamenem

Já sama jsem bojovala se zubním kamenem pod dásněmi hned několikrát. Když jsem byla mladší, neměla jsem zrovna ráda zubaře a tak jsem je navštěvovala spíše výjimečně. Většinou tehdy, když už to opravdu bolelo. Ale bohužel to pro mne znamenalo po letech zanedbání zdraví zubů, několik návštěv u zubaře, ze kterých následovala ústní hygiena a výměna zkažených zubů.

Dnes jsem z toho už moudřejší. Navštěvuji zubaře pravidelně každých 6 měsící a doma dbám na pravidelnou ústní hygienu. A můžu potvrdit, že to opravdu funguje. Už několik let se mi zubní kámen nevrátil a cítím se s tím opravdu dobře. A krásný úsměv je přece ten nejlepší doplněk každé ženy, že ano?

Nechtějte tuto bolestivou zkušenost zažít a dbajte na své zoubky. Úsměv je totiž naše nejlepší vizitka.

Napsat komentář