Jak bezpečně bělit zuby doma – tipy pro zdravý úsměv bez poškození skloviny

Proč je důležité chránit sklovinu při bělení zubů

Konec konců, kdo z nás by nechtěl mít zářivý úsměv s bílými perličkami místo zubů, že? No ale počkat, než se vrhneme s entuziasmem do procesu bělení zubů, měli bychom si dát opravdu pozor, abychom nenaši sklovinu poslali na dovolenou bez návratu. Jo, za sklovinu bychom si měli klepat na rameno jako za dobrou kamarádku, protože když je zdravá, naše zuby nám to vrátí tím nejlepším možným způsobem – odolností vůči kazům a citlivostí. Sklovina je tvrdý ochranný plášť našich zubů a její poškození může vést k řadě nepříjemností, od zvýšené citlivosti až po nevzhledný vzhled. A protože jsem vás rozhodně nepřišel strašit, pojďme se podívat, jak si ten náš sněhobílý úsměv můžeme vytvořit bez toho, aniž bychom se loučili se sklovinou.

Různé metody bělení zubů a jejich vliv na sklovinu

A teď k tomu, jak se pustit do bělení bez toho, aby sklovina brečela v koutku. No vidíte, jsou různé metody, jak na zuby zamávat s bělicím kouzlem. Například laserové bělení je jako sci-fi film: sednete si, zubní specialista to namíří laserem a ejhle, zuby by mohly konkurovat i diamantům v klenotnictví. No a pak tady máme bělení přes noční štítky, kde si na noc nasadíte na zuby štítek s bělicím gelem a zatímco vy spíte, gel pohodlíčko pracuje. Ale jak to už tak bývá, každá metoda má své pro a proti, což platí i pro jejich vliv na sklovinu. Laserové bělení je rychlé, ale pořádně to mohou odnést peněženka a sklovina, pokud to se správným nastavením přeženete. Noční štítky jsou o něco šetrnější, ale pozor, i taková láskavost může někdy vést k přecitlivělosti zubů. Klíčem je vždy najít zlatou střední cestu – efektivní bělení, ale se vzpomínkou na sklovinu jak na starého dobrého kamaráda.

Domácí přípravky na bělení zubů a jak je používat bezpečně

Když přijde řeč na domácí bělení, je to jako kouzlit s babiččiným kuchařem v ruce. Uznávám, má to svůj půvab, a dokonce to může i fungovat, ale je třeba se pořádně připravit. Soda bikarbona a peroxid vodíku jsou jako Bonnie a Clyde ve světě domácího bělení: když spolu, tak se počítejte se vznikem pěny a výsledkem, který není úměrný představám. Nakonec se můžeme dočkat trochu bělejších zubů, ale také podrážděné dásně a zaškrábané skloviny. Tedy pokud to s nimi přeženeme. Takže jak na to? No přece jemně, trpělivě a s úctou k naší sklovině. Méně je někdy více a časem, s postupným používáním, se dostaví i ty výsledky – a věřte mi, že i sklovina vám za tu trpělivost jednou poděkuje.

Strava a nápoje, které přispívají k bělejším zubům

Říká se, že jsi to, co jíš – a to platí i pro barvu našich zubů. Některé potraviny a nápoje jsou jako čerti a andělé pro naši sklovinu. Jablka, mrkve, sýry – to vše může pomoci ke zdravějším a opticky bělejším zubům. Jsou to jaksi přirozené kartáčky a bělidla v jednom. Na druhou stranu kávu, červené víno a cigarety bychom měli šetřit jako luxusní parfém – pouze na speciální příležitosti. Tyto pochutiny, jakkoliv nás mohou potěšit svou chutí, nám totiž za odměnu nechají na zubech suvenýry v podobě tmavých skvrn a to opravdu nikdo nechce, že? No a když se naučíme tyto pamlsky konzumovat s mírou a v paměti držet kartáček, ani naše sklovina nebude muset vést bitvy o přežití.

Profesionální bělení zubů u zubaře a jak na to šetrně

Tak a teď to nejlepší na konec: profesionální bělení u zubaře. Když se chceme opravdu rozmazlit a zároveň nechat naše zuby v rukou profesionála, bělení u zubaře je jako královská péče o korunu. Dobří zubní lékaři jsou ve svém oboru jak Gandalfové – dobře poradí, mají v rukávu jemné metody a naši sklovinu mají jako zřetelný poklad. U nich můžeme očekávat, že nám poradí vhodné procedury přizpůsobené naší osobní situaci, a tudíž minimalizují riziko poškození zubní skloviny. Jenom, mí milí čtenáři, nepřehánějte to s četností této královské péče – i královny a králové si musí dát pauzu občas, stejně jako vaše zuby potřebují odpočívat mezi bělením.

Návyky, které pomáhají udržet zuby bílé bez poškození skloviny

A jak teda zuby udržet v té parádní bělosti bez námahy a se šetrnou péčí pro sklovinu? Jak pravil můj děda: "Preventivní údržba je klíčem k dlouhověkosti," a na zuby to platí dvojnásob. Pravidelné čištění zubů, používání mezizubního kartáčku nebo dentální nitě, to vše může zařadit mezi své denní rituály a sklovina se vám odvděčí neporušeností a pevností. Není naším cílem jenom úsměv, který zaboduje na fotce, ale úsměv, který vydrží a bude zdravý. No a samozřejmě, pro tu extra kilometrovou zář, doporučuji pravidelné návštěvy u zubaře a jím doporučené kontroly. Tím si nejenže pojistíte své zuby proti neviditelným hrozbám, ale zároveň získáte pokojnou mysl, protože víte, že o svoji sklovinu pečujete jako o svůj vlastní poklad.

Napsat komentář