Jak zabránit tvorbě zubního plaku: Stravovací tipy

Úvod do problematiky zubního plaku

Možná vás to překvapí, ale fakt je fakt. Čištění zubů a dentální hygiena obecně by měla být naše každodenní priority. Ani já se v minulosti této tématice tolik nevěnovala, ale pak mě Lukáš, můj věčně šikovný chlap, přesvědčil, jak je důležité se o své zuby starat, abychom nechodili s bolavým úsměvem. A tak jsem se ho poslechla, protože přeci jenom, kdo chce mít neustále kruhy pod očima kvůli zubní bolesti, že? A tak mě nyní často najdete před zrcadlem s kartáčkem v ruce a válcovanou pastou vedle sebe, pečlivě čistícím všechny zákoutí mého úst. Ale čištění zubů je samozřejmě pouze jeden způsob boje proti zubnímu plaku. Mám pro vás spoustu dalších tipů a triků!

Význam stravování v prevenci zubního plaku

A již jsme dorazili k mému oblíbenému tématu - strava, která ovlivňuje vznik zubního plaku. Abyste získali představu, jak moc strava ovlivňuje náš úsměv a zuby, představte si banán, který odkládáte na pult a necháte ho tam ležet den co den. Co se s ním stane? Časem začne hnít. Podobně je to s našimi zuby. Pokud je necháme neustále v kontaktu se škodlivými látkami, které pocházejí z naší stravy, negativně to ovlivní jejich zdraví. Proto je klíčem v prevenci zubního plaku vhodná strava, která zahrnuje dostatek vitaminů, minerálů a dalších živin. Ale co víc potřebujete vědět o stravě a přechodu plaku?

Přijímejte stravu, která je bohatá na vitamíny a minerály

Když se rozhodujeme, co jíst, často nebereme v potaz účinky této stravy na naše tělo, včetně našich zubů. Ale pravdou je, že to, co jíme, má na naše zuby značný dopad! Poté, co jsem to doopravdy pochopila, začala jsem hledat způsoby, jak si zachovat bílý úsměv a espézetko plné zdravých zubů. A objevila jsem, že klíčem je konzumace potravin bohatých na vitamíny a minerály. Například, konzumace mrkve a jablka zlepšuje produkci slin, které chrání zuby před plakem. A víte jak se říká, jablko denně, zubaře utěší!

Omezte konzumaci přidaných cukrů

Není žádným tajemstvím, že přidané cukry nepříznivě ovlivňují naše zdraví. A to tedy nejenom náš obvod pasu, ale mimo jiné také zdraví našich zubů. Cukry jsou oblíbenou potravou bakterií, které žijí v našich ústech a způsobují tvorbu zubního plaku. Proto je důležité omezit konzumaci přidaných cukrů a nahradit je přirozenými sladidly, jako je například med nebo stévie. Ať už je to guma nebo bonbon, rozhodně si dejte pozor na počet cukrů, které konzumujete. Felix, můj úžasný kocour, mi je stále nápomocen s omezením sladkostí doma. Pokud mi někdy proklouzne bonbon mezi prsty a dopadne na podlahu, Felix je hned po něm!

Tak a to je z mé strany vše. Jsem si jistá, že pokud vyzkoušíte tyto stravovací tipy, určitě vám pomohou v boji proti tvorbě zubního plaku. Ale zapamatujte si, že každý krok směrem k lepší dentální hygieně je důležitý krok, takže i když změna stravovacích návyků nemusí mít okamžitý efekt, každý drobný úspěch se počítá. Přeji vám hodně úspěchů na cestě k zdravějšímu úsměvu a krásným bílým zubům. Na zdraví!

Napsat komentář